Izba Regionalna

Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych

IZBA REGIONALNA

w Sromowcach Wyżnych

Miejsce poświęcone zbiorom bogatej tradycji regionu górali Pienińskich. Żywe muzeum. w którym można zobaczyć tradycyjne sprzęty gospodarstwa domowego, eksponaty oraz dawne wyposażenie chałup góralskich. Izba Regionalna posiada również salę konferencyjną z dostępem do zaplecza kuchennego.

HISTORIA

Koła Gospodyń Wiejskich

Izba otwarta została 23 maja 2004r i jest świadectwem miłości miejscowej społeczności do tego, co było dawniej oraz potrzebą zachowania swojej kultury materialnej. Na początku w tym starym budynku mieściła się szkoła z jedną salą lekcyjną i mieszkaniem dla nauczyciela. Późniejsze koleje losu tego budynku są równie barwne jak życie ludzkie i nadają się na oddzielną opowieść. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś chciałby jej wysłuchać. Ostatnim gospodarzem był chłop z Grywałdu, który prowadził tu gospodę z góry skazaną na upadłość.

Izba Regionalna
Izba Regionalna

„Ludzie w Sromowcach nie chcą chodzić do gospody, bo baby w domu same dobrze warzą. Gość jak przyjedzie na wypoczynek, też woli zjeść u baby, a nie płacić w gospodzie. Zwinął więc manele i taki był jego koniec” – opowiada pani Stanisława Krupa. A budynek od tego czasu podupadał, straszył widokiem, a zarazem za serce chwytał tych którzy wiązali z nim swoje młodzieńcze wspomnienia. W końcu na zebraniu w gminie przeszedł wniosek przekazania go we włodarzenie Kołu Gospodyń Wiejskich.

GODZINY OTWARCIA


W sezonie letnim (1.05 – 30.09)
od piątku do niedzieli, 15.00 – 20.00

w tygodniu
zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu

Uzgodnij termin zwiedzania

MUZEUM

Poznaj historię regionu pienińskiego

Część muzealna Izby Regionalnej w Sromowcach Wyżnych oferuje powrót do dawnych czasów. Można w niej zobaczyć historyczne już eksponaty wykorzystywane w rolnictwie przy hodowli zwierząt. Dawne wyposażenie kuchenne, ozdoby i dekoracje. Posiadamy krosna na których ciągle wytwarzamy chodniki stosując metody naszych mam i babci. Dla chętnych przeprowadzamy prelekcje na temat tego jak żyło się w Pieninach za starych czasów.

ZOBACZ GALERIĘ
Strefa Muzeum
Strefa Muzeum

SALA KONFERENCYJNA

Zorganizuj spotkanie rodzinne, konferencje, zjazd

Szukasz wyjątkowej sali Konferencyjnej? Dobrze trafiłeś! Dysponujemy salą konferencyjną mieszczącą 70 osób o powierzchni 96m2. Sala posiada własne zaplecze kuchenne, w których można przygotować ciepłe dania. Wyposażona jest w rzutnik z ekranem. Sala znajduje się przy skwerze na brzegu Dunajca co niewątpliwie dodaje uroku.

W razie pytań oraz rezerwacji zapraszamy do kontaktu z Nami.

ZAPYTAJ O SALĘ
Scroll to Top